08.10.2010 14:52 ,

Асуджаныя разлічыліся з міліцыянерамі

Асуджаныя, якія адбываюць пакаранне па абмежаванні волі ва ўстанове адкрытага тыпу ў вёсцы Мароські, 4 кастрычніка ў чарговы раз сустрэліся з супрацоўнікамі крымінальнага вышуку. На гэты раз не ў ізалятары часовага ўтрымання, а на міні-футбольнай пляцоўцы.

Каманда асуджаных даказала: яны ўмеюць не толькі красці і хуліганіць, але і ў футбол гуляць. І выйграваць у тых, хто іх ловіць і затрымлівае.

Віктар Сухалет трапіў у мароськаўскую выпраўленчую ўстанову нядаўна. За разбой. На матчах з міліцыянерамі ён спачатку не вельмі ўпэўнена ўвайшоў у гульню. Потым – нічога. Асвоіўся і разыграўся.

На міні-футбольнай пляцоўцы гарадскога стадыёна ў панядзелак адбыліся два матчы. Спачатку асуджаныя выйгралі ў каманды крымінальнага вышуку райаддзела міліцыі з лікам 4:2, а потым – у каманды патрульна-паставой службы з лікам 7:3. Гэта пры тым, што часовыя жыхары Мароськаў гулялі без двух асноўных сваіх футбалістаў Дзмітрыя Белбухава і Дзмітрыя Сапко, якія захварэлі.

Сустрэчы сапернікаў праходзілі ўпершыню. Ініцыятарам іх правядзення стаў начальнік атрада мароськаўскай выпраўленчай установы адкрытага тыпу Міхаіл Івашкевіч. У інтэрв’ю нашаму выданню ён расказаў: ведаю, што супрацоўнікі крымінальнага вышуку пастаянна трэніруюцца і гуляюць у футбол.

Міхаіл пазваніў начальніку вышуку Леаніду Лягуцкаму і прапанаваў правесці такую незвычайную сустрэчу. Леанід пагадзіўся. Прымеркавалі гульню да 92-й гадавіны з дня заснавання крымінальнага вышуку Беларусі, які адзначаецца 5 кастрычніка.

Дамовіліся, што каманды будуць складацца з пяці футбалістаў, а матч – з двух таймаў па 25 хвілін кожны.

“У першым тайме гульні міліцыянеры паўпіраліся, – расказвае Міхаіл Івашкевіч. – Першая палова гульні не выявіла пераможцу і завяршылася ўнічыю 0:0. У другім тайме мае асуджаныя павялі 2:0”.

Неўзабаве вартавыя правапарадку зраўнялі лік – 2:2. І ўсё ж іх “падапечныя” аказаліся мацнейшымі. Вынік сустрэчы – 4:2 на карысць мароськаўцаў.

А потым на стадыён прыйшлі міліцыянеры з патрульна-паставой службы і самі прапанавалі асуджаным згуляць з імі таксама.

“Убачыўшы высокіх, дужых і здаровых пэпээснікаў, мае хлопцы сказалі: супраць іх у нас няма аніякіх шансаў, – распавядае Міхаіл Івашкевіч. – І тым не менш, мы і тут справіліся. Ды яшчэ з больш пераканаўчым лікам”.

Пасля першага тайма мароськаўцы вялі з лікам 4:1, а закончыўся матч перамогай – 7:3.

Па словах начальніка атрада, на гэтыя спаборніцтвы было прыемна паглядзець. На пляцоўцы не было міліцыянераў і злачынцаў. Былі толькі футбалісты, якія не адрозніваюцца адзін ад аднаго нічым.

У сваёй камандзе Міхаіл Івашкевіч выдзеліў Дзмітрыя Жукоўскага, які ў гульні супраць крымінальнага вышуку забіў тры галы, Уладзіміра Дзерабазку, які з пенальці ў вароты патрульна-паставой службы забіў прыгожы гол у самую дзявятку, варатара Максіма Шылава, які добра адстаяў у варотах, Андрэя Бараноўскага, які не адмовіўся прыйсці на стадыён проста з бальніцы.

Усе асуджаныя, якія ўдзельнічалі ў гульнях, атрымалі заахвочванні. Цяпер каманда будзе рыхтавацца да футбольнай сустрэчы з супрацоўнікамі Маладзечанскага аддзела Дэпартамента аховы. Летась вясной такі матч ужо праходзіў. Тады асуджаныя пацярпелі паражэнне. Пара браць рэванш…